Istraživanje Genta: srce flamanske kulture i studentskog života

Tijekom programa mobilnosti, Agencije za mobilnost i programe Europske unije Erasmus +, ove godine sam se zaputila u Belgiju, točnije Gent, ganjajući malo hladnije vrijeme. Smješten u živopisnoj regiji Flandrije, Gent je grad koji oduševljava svojim jedinstvenim spojem srednjovjekovne povijesti, kulturnog bogatstva i dinamične studentske atmosfere. To je malo kulerskiji i veći brat prelijepog Bruggea i nudi autentičan uvid u srce flamanske kulture.

Priča o dvjema kulturama: Flamanska i Valonska Belgija

Da biste razumjeli kulturni identitet Genta, ključno je shvatiti razliku između Flandrije i Valonije — dviju glavnih kulturnih i jezičnih regija Belgije. Gent se nalazi u Flandriji, dijelu zemlje gdje se govori nizozemski, dok se Valonija, smještena na jugu, pretežno služi francuskim jezikom. Jezična podjela nije samo pitanje komunikacije; ona odražava stoljeća povijesnih, političkih i kulturnih razlika. Samo ću spomenuti da sam prodavača u pekari slučajno pozdravila s “Bonjour”, na što mi je on uzvratio uvrijeđenim pogledom. Svi oni znaju francuski, ali ga u Flandriji ne govore.

Flandrija je dosta poznata po poduzetničkom duhu, snažnoj radnoj etici i duboko ukorijenjenoj ljubavi prema umjetnosti i arhitekturi. S druge strane, Valonija je više industrijiski nastrojena, puno manje uredna te njeguje nešto opušteniji životni stil. Unatoč tim razlikama, regije dijele zajedničnu strast prema dobroj hrani, živahnoj kulturnoj sceni i snažnom osjećaju nacionalnog ponosa. Ispočetka sam se sekirala jer sam mislila da sam osuđena na pivo i vafle, no moj strah se pokazao posve neutemeljenim. Restorana ima jako puno, a najsmješnije mi je što sam u Gentu (a ne Madridu recimo) jela najbolji gazpacho ikada, kojem sam se pobožno vraćala cijeli svoj Erasmus+ boravak.

Jezik i komunikacija u Gentu

Nizozemski je službeni jezik koji se govori u Gentu, ali u regionalnom obliku poznatom kao flamanski, koji ima poseban naglasak i vokabular. Većina lokalnog stanovništva višejezična je i tečno govori engleski, što olakšava komunikaciju međunarodnim studentima i posjetiteljima.  Čisto za ilustraciju, prilikom posjeta katedrali svetoga Bavona, kamo sam se zaputila pogledati spektakularni oltarni poliptih brace Van Eyck, na ulazu je stajala jedna postarija gospođa koja je turistima pojašnjavala protokol ulaska i razgledavanja. Svakom bi se obratila s pitanjem : “English, German, Dutch, French?” Svaki od tih jezika govorila je tečno, malo je reći da sam bila očarana. Ja zamišljam da ce tako i naši učenici očaravati svojim znanjem jezika na svojim radnim mjestima.

Pogled u bogatu povijest Genta

Povijest Genta seže još iz doba Rimljana, ali grad je svoj pravi procvat doživio tijekom srednjeg vijeka kao jedan od najvećih i najbogatijih gradova Europe. Njegov prosperitet uglavnom je bio rezultat trgovine tekstilom, što je Genta učinilo važnim gospodarskim središtem.

Jedan od najpoznatijih gradskih znamenitosti je dvorac Gravensteen, izgrađen u 12. stoljeću, a nekoć je služio kao utvrda, sud i čak zatvor.

Još jedan arhitektonski dragulj je Katedrala svetog Bavosa, dom svjetski poznatog Gentovskog oltara braće Van Eyck kojeg sam već spomenula. U tijeku je detaljna restauracija, a dredišnji dio s jagnjcem je vec restauriran i po prvi put se otkrilo da je jaganjac totalno antropomorfan i gleda vas praktički ljudskim očima koje se blago smješkaju.

Kroz povijest, Gent je bio i grad revolucije i reforme. U 16. stoljeću bio je središte otpora tijekom protestantske reformacije, a kasnije je igrao ključnu ulogu u belgijskoj industrijskoj revoluciji.

Danas Gent besprijekorno spaja svoj povijesni šarm s modernim, studentskim duhom. Grad je dom Sveučilišta u Gentu (UGent), jednog od vodećih belgijskih obrazovnih institucija, kao i brojnih drugih visokoobrazovnih centara. S velikom studentskom populacijom, grad odiše energijom, kreativnošću i snažnim osjećajem zajednice.

Povijesno gradsko središte uglavnom je bez automobila, što potiče studente i stanovnike da istražuju biciklom ili pješice.  Morate ipak malo paziti na bicikliste jer su oni tamo praktički kraljevi tako da sam se kao pješak osjecala malo ugroženo.

Tijekom godine  se organiziraju brojni festivali i događanja. Gentse Feesten, desetodnevna kulturna ekstravaganca u srpnju, jedan je od najvećih gradskih festivala u Europi, s glazbom, kazalištem i uličnim predstavama. To sam propustila i stigla taman dva dana nakon što je završio, ali lagala bih kad bih rekla da sam se osjecala zakinuto. Naučila sam puno korisnih stvari, a upoznala sam i neke prilično nevjerojatne ljude, profesore i nastavnike iz Europe i Sjedinjenih država, a upravo nas je Erasmus + program doveo na isto mjesto.

Da zaključim, Gent je više od slikovitog grada; on je živahno kulturno i akademsko središte gdje povijest i suvremenost skladno koegzistiraju.

 

Fotografije: Unsplash, Pexels

 

              
12/03/2025
Blanka